Svet medicíny sa vyvíja tak rýchlo a nové štúdie sú publikované tak často, že učebnice sa nestíhajú aktualizovať. Preto sa musíme spoliehať na rôzne zdroje aktuálnych vedeckých článkov, ktoré sú dostupné iba na internete. Je veľmi dôležité vedieť, ako spoznať dôveryhodné informácie. Pripravili sme ti niekoľko tipov na nájdenie a čítanie vedeckej literatúry.
Jazyk
Vedecké články sa publikujú v angličtine. Ako píše aj docent Celec z LFUK v Bratislave:
„Samozrejme, že čítať treba vedieť po anglicky, lebo celá literatúra je len v angličtine. Tých pár výnimiek nestojí za reč. Treba vedieť čítať s porozumením, ideálne rýchlo a efektívne. Čítanie sa pritom dá natrénovať.“
Aj keď hovorenú angličtinu ovládaš dobre, pri čítaní článkov sa ti zo začiatku môže zdať, že sú napísané v inom jazyku. Je to preto, lebo vedecké články majú špecifickú slovnú zásobu a prísnu štruktúru. Našťastie, čím viac si ich prečítaš, tým rýchlejšie a ľahšie ti to pôjde.
Relevantnosť
Vedecké články musia byť detailné, lebo obsahujú všetky podrobnosti výskumu. Ako zistíš, či je nejaký článok pre teba relevantný, či sa ti oplatí si ho celý prečítať? Docent Celec radí:
„Pri drvivej väčšine stačí prečítať najskôr len abstrakt na zhodnotenie toho, či sa treba púšťať do čítania celého textu. Pritom v abstrakte býva mnoho dôležitých informácií, ktoré väčšinou využijeme.“
Dôveryhodnosť
Nie každý článok, ktorý nájdeš, bude kvalitný. Existujú články publikované z márnosti a niektoré sú uverejňované z komerčného záujmu pre nejakú tretiu stranu. Musíš sa preto naučiť odlíšiť dobrý výskum od pochybného.
Napríklad takto:
- Skontroluj počet citácií (zvyčajne čím vyššie číslo, tým lepší článok, ale počet citácií samozrejme časom rastie).
- Prezri si, čo citujú iné štúdie v rámci tej, ktorú chceš zhodnotiť, a možno aj v nich ešte nájdeš dodatočné informácie k svojmu problému.
- Pozri si, kto publikoval daný článok (ak je vydavateľom článku známy žurnál, môžeš mať väčšiu istotu, že kvalita článku bola dôkladne preskúmaná).
- Skontroluj článok na stránke PubPeer (je to otvorený zdroj, na ktorom ostatní vedci komentujú a hodnotia články).
Veľa síl s ťažšími začiatkami!