Prvá nočná služba je pre mladého lekára signifikantným míľnikom v rozvíjajúcej sa kariére. To ako ju zvládnete, vám môže dodať veľa chuti aj motivácie do ďalšej práce a rozvoja, preto by sme s vami chceli zdieľať pár tipov.
1. Zisti, kedy bude tvoja prvá
Opýtaj sa primára/prednostu s predstihom, kedy ťa plánuje zaradiť do nočných služieb. To ti dá potrebný čas na štúdium najčastejších stavov a situácií, s ktorými sa v danom odbore najčastejšie stretávajú lekári na pohotovostných ambulanciách (resp. na oddelení počas nočnej služby).
2. Vyskúšaj nočnú “nanečisto”
Skús si nočnú “nanečisto” s kolegom, ktorý je “pozitívne” naladený k vzdelávaniu a odovzdávaniu skúseností. Pýtajte sa na všetko, čo ti nie je jasné. Taká nočná, aj keď ju nebudeš mať zaplatenú, ti dá veľmi cenné skúsenosti a reálny pohľad na to, čo ťa o niekoľko dní čaká.
3. Priprav sa dopredu
Prelúskaj si hlavne najzávažnejšie stavy a komplikácie vo tvojom odbore, čiže tie, na ktoré môže pacient zomrieť. Nauč sa ich rozpoznať, adekvátne reagovať a hlavne spustiť “protokol”, ktorý sa pri danej situácii používa na tvojom pracovisku. Keď nevieš, komu volať pri resuscitácii - opýtaj sa. Ako riešiť susp. pooperačné krvácania? Zisti. Komu volať pri urgentných transfúziách? Napíš si číslo.
4. Informuj sa, aké sú tvoje úlohy
Informuj sa, aké úlohy a za čo majú zodpovednosť jednotliví členovia tímu lekárov v nočnej službe. Na pracoviskách často slúžia viacerí lekári, ktorí majú na starosti rôzne veci. Musíš mať jasno v tom, čo budeš mať na starosti ty, kde sa máte prioritne zdržiavať, čo musíte ráno pri odovzdávaní zmeny skompletizovať / odovzdať.
5. Postaraj sa o seba
Technické tipy - maj naplno nabitý mobil a nabíjačku pri sebe. Dostatok vody, nejaké snacks, náhradné oblečenie (nielen pracovné). Keď máš izbu, kde si vieš odpočinúť, tak si so sebou zober kvalitný vankúš a niečo na prikrytie. Nezabudni si taktiež nejakú malú múdru vreckovú knižku z tvojho odboru, aka štandardné postupy do praxe.
6. Buď obozretný*á
Lekári, sestry, sanitári, záchranári a iní “nelekárski” pracovníci sú s tebou na jednej lodi. Nie je žiadna hanba tímu na začiatku zmeny povedať, že je to tvoja prvá nočná služba a že budeš robiť všetko pre to, aby dopadla pre každého len najlepšie. Hlavne sa porozprávaj s tvojím priamym nadriadeným v nočnej a popros ho, či by si jej/mu mohol*la zavolať v prípade akýchkoľvek otázok (je to lepšie, ako sa vyviňovať písomne do dekurzov, správ a pod.). Keď nevieš, čo sa v istej situácii robí, pýtaj sa. Nezabúdaj ale, že pečiatka a zodpovednosť je v konečnom dôsledku na tvoje triko.
7. Príď v plnej sile
V prvej nočnej bude tvoj sympatikus pracovať na plný výkon a adrenalín ťa bude hnať vpred. Snažte sa ale využiť voľný čas na to, aby si si trochu odpočinul*a, alebo aj zdriemol*la. Naozaj dbaj na to, aby si sa najedol*la, pil*a dostatok vody, nepreháňal*a to s kofeínovými nápojmi a pod. Telo sa ti za to odvďačí.
8. Neber všetko osobne
Znovu ako pri tipoch do prvých pracovných dní - neber si príliš k srdcu nemiestne, pasívne-agresívne a arogantné poznámky ľudí okolo teba. Ľudí, s ktorými prídeme v práci do styku si nevyberáme. Aj tvoji kolegovnia môžu mať rôzne pochopenie pre mladých lekárov, veľakrát si na tebe budú kompenzovať svoje zážitky z minulosti, neber to ale osobne a snaž sa to s nimi vykomunikovať. Nerieš konflikty pred pacientmi. Niekedy je to horšie u lekárov z iných oddelení, s ktorými môžeš prísť do styku (napr. pri konzíliách a pod.), vtedy si v prípade núdze na pomoc zavolaj staršieho kolegu.
9. Po nočnej si oddýchni
Aspoň po prvých nočných službách si neplánuj nič vyčerpávajúce na nasledujúci deň - budete naozaj unavený*á a je dôležité tento spánkový a energetický deficit vybalansovať. Taktiež sa snaž vyhnúť viacerým službám krátko po sebe, na začiatok je to priveľká záťaž.
Last update: 29.7.2024
MUDr. Marián Sedlák, Ph.D
marian.sedlak.md@gmail.com